Otomotiv Mekatroniği

13.07.2015

Mekatro, otomotiv mekatroniği alanında yenilikçi çözümler ortaya koymaktadır. Hareket kontrol sistemleri ve mikro elektronik devre tasarımları şirketin yetenekleri arasındadır.

  • Lineer Motor Tahrikli Koltuk Hareket Sistemi

Günümüz taşıtlarında koltuk hareket sistemleri önemli bir otomotiv mekatroniği uygulamasıdır. Koltuğun öne ve arkaya hareketi kayıplı ve sorunlu olan klasik döner motor ve dişli sistemli çözümler yerine lineer motorlu koltuk hareket sistemleri kullanılabilir. Mekatro bu konuda patentlenmiş çalışmalara sahiptir. Lineer motorlu koltuk tahrik sistemleri prototip taşıtlara uygulanmıştır.

  • Tubular Motor Tahrikli Araç Kapı Sistemleri

Kayar kapılı araçlarda klasik tahrik sistemleri çok sayıda mekanik ve elektriksel sorunlara neden olmaktadırlar. Ayrıca, özellikle arıza durumunda kullanıcı açısından önemli sıkıntılar oluşturmaktadırlar. Tüp biçimli lineer motorlu kayar kapı tahrik sistemleri Mekatro tarafından dünyada ilk olarak geliştirilmiş ve çeşitli prototip uygulamaları yapılmıştır. Bu sistemler sayesinde araç gövdesine herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için kullanımda olan araçlara da uygulanabilme özelliği vardır.

  • Aktif Süspansiyon Sistemi

Geleceğin taşıtlarında sürücü konforu ve araç çekişinin düzeltilmesi amacıyla aktif süspansiyon sistemlerinin kullanılması beklenmektedir. Mekanik, elektromekanik, elektronik ve yazılım alt başlıklarını içeren bu projede yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretilmiş, bu amaca yönelik özel lineer fırçasız doğru akım motorları tasarlanmıştır.